Uncategorized

Možná se ptáte co jsou to Archetypy.

Možná se ptáte co jsou to Archetypy.

Tady je tedy odpověď:

Jedná se o jakési obrazy, nebo vzory. Něco co je hluboce zakořeněno a projevuje se napříč věky. Jsou nezávislé na kultuře a době.“

Tak viděl Archetypy Carl Gustav Jung.

Archetypy jsou známé co je člověk člověkem. Kdysi byly Archetypy ukryty v příbězích a představovali vždy nějakou typickou postavu, nebo vzorec.
Formu jim dalo až starověké Řecko a snad i starý Egypt. Archetypy byly jasně definovány a mnoho z nich bylo obdivováno a stavěno na piedestal.

Například lidé v Archetypu Hrdiny, nebo v Archetypu Mudrce, ale také Pečovatele.


Archetypy a jejich hlavní funkce v životě lidí:

ARCHETYPV ČEM VYNIKÁ a co nás učí
NeviňátkoUchovává, nebo obnovuje víru
Normální kluk, holkaJe v pohodě
PečovatelStará se o druhé
MilenecNalézá a dává lásku
KlaunUmění mít se dobře
RebelPorušuje pravidla
TvůrceVytváří něco nového
ObjevitelUchovává si nezávislost
HrdinaChová se odvážně
KouzelníkVytváří proměnu
MudrcChápe svůj i náš svět
VládceUmění řídit

Archetypy v nás jaksi předurčují co je naší hlavní povahou, co je naším vlastním, hluboko ukrytým já. Jde na jedné straně o to, co jsme zažili, viděli a jaké máme kdesi hluboko zapsané zkušenosti.

Na druhé straně jde o kolektivní duši, která se podílí na skladbě lidské duše. Ty se formují za snížené lidské vnímavosti. Například ve snech, při denním snění, nebo ve vizích.

Svůj vlastní Archetyp nemůžeme vymazat, nemůžeme jej přetvořit – takoví zkrátka jsme. Můžeme připustit, že by to mohli zvládnou vysoce školení jogíni, ale to už je něco jiného. Náš Archetyp můžeme posilovat, můžeme jej a tím i sebe zdokonalovat, můžeme jej i na chvíli potlačit, ale vždy je to náš Archetyp, který nás vede a určuje jací jsme – ne naopak.

Možná si teď říkáte, že váš Archetyp je úplně něco jiného, než vám vyšlo v našem, nebo i v jiných testech. Zde pak může jít o velice častý případ, kdy se v člověku pere jeho hluboce zakořeněný Archetyp a Archetyp z dětství. Často se pak stane, že si člověk zvolí ten klamný Archetyp a snaží se jej na svůj život „našroubovat“. Zpravidla to nedopadá dobře a dříve, nebo později člověk stejně skončí tak jak ho formuje hluboce zakořeněný Archetyp.

Může se také stát, že jste „vedlejší“, nebo podobný Archetyp – například vám nesedí Hrdina, ale Vládce ano – jsou to hodně podobné Archetypy. Nebo se necítíte jako Kouzelník, ale jako Mág…

Ano, člověk není černobílý a tak může být podobný Archetyp.

Takže pokud chcete být Supermanem a tím i Archetypem Hrdiny a přitom vám vyjde, že jste Normální kluk, nebo holka, tak nebuďte smutní – vždyť i Superman se v běžném, civilním životě měnil na Clarka – novináře.


Věříme, že vám v testu vyšel Archetyp s kterým se ztotožníte.

Test si můžete udělat ZDE.

Pokud si myslíte, že jste přeci jen trochu jiní, můžete se na Archetypy podívat ZDE.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *