Archetyp Rebel

Pokud nevíte, co je to Archetyp, naleznete informace ZDE.

Archetyp REBEL

Kdo by neznal pohádku S čerty nejsou žerty a mnohokrát parafrázovanou větu „Je to rebel!“. Rebel je zkrátka člověk, který má svoji hlavu a jde si za svým a to podle sebe. Často se mu říká také psanec, revolucionář, ničitel, divoch. Ono to ale s těmi Rebely nebude tak zlé. Mnoho z nich jsou Rebely sami pro sebe, nebo dokonce posouvají svět kupředu. Snad nejcharakterističtějším Rebelem byl James Dean – Rebel bez příčiny.

A hlavní rys Rebela?

Motto: „Pravidla jsou zde na to, aby se porušovala“ !

Rebel nebere ohledy na společnost, mnohdy ani na lidi kolem sebe. Boří vše kolem sebe, ale často i ve větším měřítku mýty a konvence.  S ničím a s nikým se příliš nepáře. Pro Rebela není nic nemožné a do všeho se vrhá po hlavě.

Vlastnosti Rebela:

– je velice citlivý na jakoukoli nespravedlnost a útlak. Mnohdy se proti těmto věcem staví.

– rád zpochybňuje systém ve kterém žije a vše zpochybňuje. Často ale nedokáže přijít s lepším řešením.

– je velice statečný, někdy to až vypadá, že si neuvědomuje nebezpečí.

– ostatní jej často nechápou, nedokáže své názory vysvětlit, dělá věci úplně jinak než ostatní a také se jinak obléká – nicméně jeho styl je osobitý a mnohými napodobovaný

– je pro něj těžké věřit lidem, být členem nějaké skupiny

Charakteristika Rebela:

– Rebel je dost odvážný na to, aby změnil to, co je na světě špatné.

– je ochotný říkat a dělat věci, které jiní neříkají a nedělají

– často vyjadřuje své názory a zpravidla jsou odlišné od tzv. autorit

Cesta Rebela:

Rebel často cítí pocit bezmoci, hněvu a nesvobody.

– nejdříve zdánlivě bezdůvodné zpochybňování konvenčního chování a morálky, vyhoštění ze společnosti

– později šokující chování, prohlášení, krystalizace názorů

– nakonec změna, která může vést až k rebélii a revoluci (a to ne hned proti systému, ale i proti rodině, škole, zaměstnavateli, skupině lidí kolem, v módě, literatůře)  – vznik nových směrů

Stinná stránka Rebela:

– Rebel jde při svém chování mnohdy až za hranu, může se chovat kriminálně a zle – bez ohledu na to, kdo to schytá

– jeho sebevědomí ho může přivést do velice nebezpečných situací

– při vyjadřování i konání umí být surový a může se uchýlit až k násilí. Neštítí se věcí, které jsou běžně tabu. Pokud se vymkne sebekontrole nemá žádné hodnoty.

Kladné stránky Rebela:

– rebel může posouvat společnost kupředu

– díky jinému pohledu může zazářit neotřelou vtipností, nápady, posunem směrem, který by nikoho jiného nenapadlo

– dokáže se ztotožnit s lidmi, kteří se cítí vyloučeni ze společnosti, dokáže lidem ukázat, že se dá žít jinak, než v systému – že se dá žít svobodně.

Co tedy reprezentuje váš Archetyp Rebela?

Pro Rebela není nic nemožné. Často si ani neuvědomuje jak radikální jsou jeho názory. Mnohdy představuje nás samé jakými bychom byli, kdybychom naščli odvahu se systému postavit. Jak již bylo zmíněno – systémem nemusíme vždy rozumět státní zřízení. Rebelové přinášejí změny do rodiny ve které žijí, do firem, do umění. Možná by bylo více Rebelů, pokud by nás nesvazoval a nebrzdil strach, obavy, předsudky a společenské konvence. Největší naplnění cítí, když přispějí k nějaké změně. Jsou inovativní a nebojí se konat aby změnili svět kolem sebe k lepšímu.

Představitelem Rebelů byl jistě herec James Dean – Rebel bez příčiny. Z umělců pak Lady Gaga, Miley Cyrus. Z historie pak Johanka z Arcu, Robin Hood, nebo náš Žižka z Trocnova, nebo Jan Hus.

Rebel je člověk, který často mění dějiny, je to odvaha zabalená v nerozumu. Největší strach má z toho, že bude bezmocný a bezvýznamný, a tak se často vrhá do šíleností. Typickým představitelem je již zmiňovaný James Dean, který byl obdivován i zatracován za svůj přístup k životu a v pouhých 24 letech zemřel při autonehodě, kdy testoval své závodní auto Porche 550 Spyder.